wycieczka do Angkor Wat

Ranking popularności świątyń

 1. Angkor Wat ***
 2. Bayon***
 3. Ta Prohm***
 4. Banteay Srei***
 5. Bakong***
 6. Preah Kean***

 

 • Banteay Samre**
 • East Mebon**
 • Neak Pean**
 • Srah Srang**
 • Ta Keo**
 • Thommanon**

Angkor Wat – wycieczka polecana w porze lunchu

Świątynia  Angkor Wat zbudowana została na początku dwunastego wieku. Jest największym religijnym monumentem na świecie.  Była zbudowana na poświęcenie hinduskiemu bogowi Vishnu.
Do jej budowy użyto podobną ilość kamienia jak do piramidy Cheopsa w Egipcie ale mury Angkor Wat mają płaskorzeźby na długości prawie 600 metrów. Świątynia jest otoczona fosą, w planie kwadratu o boku półtora kilometra. Szerokość fosy – 190 metrów. Mur, otaczający świątynię ma 1024 metry długości i 850 szerokości. Centralny obiekt ma szerokość 250 metrów i długość 332 metry.
Za murem, na powierzchni osiemdziesięciu dwóch hektarów rozciągało się miasto z pałacem królewskim.
Pod względem architektonicznym Angkor Wat jest połączeniem dwóch głównych cech architektury kmerskiej: piramidy oraz koncentrycznych galerii.

Angkor Thom

Angkor Thom, ostatnia i największa stolica cesarstwa Khmerów. 9 kilometrów kwadratowych i prawie milion mieszkańców. Swego czasu – największe i najbogatsze miasto świata. Południowej bramy prowadzącej do miasta strzegą stojące w rzędach po obu stronach wspaniałe posągi, przedstawiające demony, dobre duchy i węże.

Na samym środku Angkor Thom stoi świątynia Bayon, która funkcjonowała jako łącznik między bogami nieba a królami ziemi.

Bayon

Świątynia zbudowana w XII-XIII wieku. Jest jedną z najbardziej enigmatycznych konstrukcji za czasów Jayavarmana VII i VIII.  Wyjątkowo skomplikowana, zarówno w formie jej struktury, jak i jej znaczeniu. Symbolizuje centrum świata i imperium.

Oryginalnie było 49 wież, do dziś zachowało się 37. Większość z nich ma cztery wyrzeźbione twarze z każdej strony świata ale są i takie wieże, które mają trzy a nawet tylko dwie twarze.

 

Ta Prohm – wycieczka polecana wcześnie rano

zbudowana w stylu Bayon w 2. poł. XII i XIII w. przez króla Khmerów Dżajawarmana VII jako świątynia buddyzmu mahajana oraz uniwersytet. Znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1992r. W odróżnieniu od kamiennych budowli Angkor Wat, Ta Prohm znajduje się w stanie podobnym do tego, w jakim została odnaleziona.

W przeszłości zamieszkiwało tu: 18 arcykapłanów, 2740 celebrujących kapłanów, ponad 2002 asystentów oraz 61 niebiańskich tancerek Apsara. W skarbcu świątyni było 5 ton srebra, 35 diamentów, 45 tysięcy pereł oraz 4500 drogocennych kamieni.

W 2001 r. Ta Prohm była tłem do akcji filmu z Angeliną Joile – Lara Croft: Tomb Raider.